logo

Tel. kom.: +48 692 139 416

Tel. kom.: +48 882 507 020

E-mail: sandomierz@geotravel.com.pl


Szczegóły wycieczki Geo Travel

Znajdź ofertę:


Wyjazd:


Powrót:


Ilość dorosłych:


Ilość dzieci:


Wyżywienie:


Bilety wstępu:

Szczegóły wycieczki - Blog o Sandomierzu

Dlaczego warto przyjechać do Sandomierza?

Wyjazd: 2021-05-29

Powrót: 2021-05-29

Cena od osoby brutto: 0.00 zł

DLACZEGO WARTO PRZYJECHAĆ DO SANDOMIERZA?
Pięć powodów, dla których warto odwiedzić Sandomierz?
HISTORIA I ZABYTKI
Sandomierz jest jednym z najstarszych polskich miast. Już w X w. był ważnym ośrodkiem handlowym w Polsce. Sto lat później ranga Sandomierza tak się zwiększyła, że został zaliczony obok Wrocławia i Krakowa do głównych miast Polski (sedes regnis principales). Za czasów rozbicia dzielnicowego stolica województwa sandomierskiego. Prawa miejskie miejscowość zyskała z inicjatywy Leszka Czarnego w 1286 roku. W czasach renesansu mieszkańcy przeżywali czas największej prosperity. Żyli tutaj bogaci i znani w Rzeczypospolitej mieszkańcy. Miasto było odwiedzane przez dwory królewskie i gości z całej Europy. Zamek Królewski pełnił funkcję letniej rezydencji możnowładców.
Obecnie to niedużo miasteczko nad Wisłą, położone w granicach administracyjnych woj. świętokrzyskiego może poszczycić się wspaniałym układem miasta średniowiecznego. Zachowało się tutaj 130 zabytków prawie każdej epoki historycznej. Najwspanialszymi zabytkami Sandomierza są: rynek z renesansowym ratuszem, kamienice przyrynkowe, Brama Opatowska, Collegium Gostomianum, Dom Długosza, Bazylika Katedralna pw. Narodzenia NMP, Dom Długosza, Zamek Królewski i kościół Św. Jakuba.
Chcesz poznać historię i zabytki Sandomierza. Zamów u nas przewodnika

Jarmark Jagielloński w Sandomierzu

PIĘKNE POŁOŻENIE
Sandomierz to miasto o wyjątkowej topografii. Położony w zakolu Wisły na siedmiu wzgórzach. Najwyżej zlokalizowana jest Starówka, której różnica wysokości w stosunku do doliny Wisły wynosi aż 70 metrów. Najpiękniejsza panorama miasta roztacza się z wysokiej na 32 metrów Bramy Opatowskiej. Z punktu widokowego możemy zobaczyć wiele wież, rynek z ratuszem, zamek, dolinę Wisły w kształcie litery S, najstarszą część Sandomierza z kościołami świętych: Jakuba i Pawła. Na wschodzie podziwiamy Góry Pieprzowe, które znane są ze stanowisk dzikiej róży. Chcesz zobaczyć najpiękniejszy Sandomierz?. Zamów u nas wycieczkę!

Panorama Sandomierza


PRZYRODA
W Sandomierzu i okolicy mamy wiele wąwozów wytworzonych w grubej pokrywie lessowej. Są długie i głębokie. Zbocza wąwozów poprzecinane są długimi korzeniami drzew. Najpiękniejszymi są: Królowej Jadwigi, Piszczele i Staromiejski. Trzy kilometry od miasta nad Wisłą znajduje się unikatowy rezerwat przyrody zwany Górami Pieprzowymi. Odsłaniają się tutaj prastare kambryjskie skały mające ponad 400 mln lat. Jednakże największym bogactwem tego miejsca jest szata roślinna. Występuje tutaj 12 gatunków dzikiej róży i wiele chronionych rzadkich roślin, takich jak: ostnica włosowata czy krwawnik szczecinkolistny. Krajobraz okolic miasta urozmaicony jest ogrodami, sadami i winnicami.

SSandomierz. Wąwóz Staromiejski


IMPREZY, KLIMAT, LUDZIE
W Sandomierzu od kilku lat kręcone są sceny serialu "Ojciec Mateusz". W mieście również powstały inne produkcje filmowe. Warto wspomnieć o Ziarnie Prawdy czy Popiołach.
Dla turystów i mieszkańców przygotowano wiele wspaniałych imprez, w czasie których można poznać tradycje i kulturę miasta, spróbować przepysznych dań regionalnych.
Najbardziej znanymi wydarzeniami są: Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski, Festiwal Chleb-Wino -Ser, Święto Młodego Wina.
Klimat tego miasta tworzą turyści i mieszkańcy. W sezonie turystycznym jest tutaj zawsze gwarno, gościnnie. To miasto żyje cały rok!


SANDOMIERSKIE SMAKI
Sandomierz słynie z regionalnej i przepysznej kuchni, serwowanej w wielu restauracjach. Menu jest bogate i bardzo zróżnicowane. My polecamy garus z ziemniakami, jabconkę, szczodroki, parzybrodę, macankę czy bulwę sandomierską.
Słodkości naszego regionu to krówki sandomierskie oraz regionalne dania, takie jak: szczodroki, podpłomyki, racuchy drożdżowe z jabłkiem.
Region sandomierski to duży wybór przepysznych soków owocowych i win. Warto wybrać się do jednej z wielu winnic. Zamówić kieliszek wina i delektować się jego smakiem.
W Sandomierzu najlepsze są świeże i ekologiczne owoce. Jabłka, brzoskwinie, truskawki, wiśnie, czereśnie i wielkie orzechy włoskie zwane Jackami.
Życzymy smacznego i zapraszamy do Sandomierza pełnego smaków.

Zarezerwuj

Dlaczego warto przyjechać do Sandomierza?

Pięć powodów, dla których warto zwiedzić Sandomierz

dzieci i dorośli

ilość nocy 0

Wyjazd 2021-05-29

0.00 zł

Nocny Sandomierz

Magiczny, tajemniczy nocny Sandomierz

dzieci i dorośli

ilość nocy 0

Wyjazd 2021-06-12

50.00 zł

Sandomierz dla seniorów

Najlepszy przewodnik sandomierski dla seniorów

dorośli

ilość nocy 0

Wyjazd 2021-06-19

20.00 zł