logo

Tel. kom.: +48 692 139 416

Tel. kom.: +48 882 507 020

E-mail: sandomierz@geotravel.com.pl


Szczegóły wycieczki Geo Travel

Znajdź ofertę:


Wyjazd:


Powrót:


Ilość dorosłych:


Ilość dzieci:


Wyżywienie:


Bilety wstępu:

Szczegóły wycieczki - Z przewodnikiem po Sandomierzu

Sobota w Sandomierzu

Wyjazd: 2021-05-22

Powrót: 2021-05-22

Cena od osoby brutto: 20.00 zł

Twoja niezapomniana wycieczka po Sandomierzu

O której i gdzie jest spotkanie z naszym przewodnikiem?
Rynek. Studnia, g: 11:00
Czas zwiedzania - 4 godziny
Rynek
Wycieczkę rozpoczniemy na rynku - głównym placu miasta. Poznamy tutaj historię Sandomierza i dowiemy się wiele na temat kamienic. Znajduje się tu ciekawa architektura: drewniana studnia, kotwica szkuty i murowane ratuszowe przybudówki. Symbolem miasta jest ratusz wzniesiony w połowie XIV w., przebudowany 100 lat temu w stylu renesansowym. Zwracają uwagę cztery narożne główki, które reprezentują cztery stany społeczne. Na południowej ścianie zobaczymy piękny zegar słoneczny z 1958 roku. To wspaniałe dzieło - Tadeusza Przypkowskiego.
RYNEK W SANDOMIERZU NA MAPIE

Ratusz w Sandomierzu

Brama Opatowska
To jedna z największych atrakcji turystycznych Sandomierza. Jedyna z czterech, zachowana średniowieczna brama. Pięciokondygnacyjna o wysokości 32 metrów. Z platformy widokowej roztaczają się przepiękne widoki na starówkę, Kościół Św. Jakuba, dolinę Wisły oraz Góry Pieprzowe.

Brama Opatowska

Następnie przejdziemy do tzw. kwartału żydowskiego w którym zachował się fragment murów miejskich wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego. Ulicą Żydowską obok dawnej Synagogi dotrzemy do podziemnej trasy turystycznej.

Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu
Spacer długim na 470 metrów podziemnym Sandomierzem zajmie nam ok. 50 minut. W czasie wędrówki zobaczymy składy, piwnice, zaułki, chodnik górniczy. Dowiemy się na temat historii handlu sandomierskiego, zwyczajach dawnych mieszkańców i bohaterstwie Halinki Krępianki.

Trasa podziemna w Sandomierzu

Kamień optymizmu, Ucho Igielne
Pierścień z krzemienia pasiastego. Każdy może przymierzyć, ale nie każdy go podniesie - waży aż 85 kg. Minerał ten wydobywany na Ziemi Sandomierskiej ma zastosowanie jako ekskluzywna biżuteria. Noszenie tego kamienia wiąże się z wiecznym optymizmem.
Furta Dominikańska zwana Uchem Igielnym jest jedyną zachowaną furtą miejską z czasów średniowiecza. Dziś służy jako przejście pomiędzy Starówką a wzgórzem Staromiejskim.

Ucho Igielne w Sandomierzu

Kościół Św. Jakuba
Najstarsza świątynia Sandomierza. Wzniesiona w stylu późnoromańskim z cegły a nie z kamienia. Urzekają skromne ale bardzo bogate w pamiątki historii wnętrza oraz jeden z najpiękniejszych portali zwanym Bramą Niebios. Po zakończeniu zwiedzania ulicą Staromiejską powędrujemy w stronę Wąwozu Królowej Jadwigi.

Kościół Św. Jakuba w Sandomierzu

Wąwóz Królowej Jadwigi
Najpiękniejszy polski wąwóz. Długi na 500 metrów, w środkowej jego części, ściany mają wysokość aż 12 metrów. Nazwa tego pomnika przyrody wzięła się od legendy związanej z Królową Jadwigą. Po wyjściu z wąwozu udamy się na dziedziniec Zamku Królewskiego.

Zamek Królewski
To wizytówka miasta. Wzniesiony już na początku XI wieku. W 1656 roku wyleciał w powietrze. Zniszczony i odbudowany w formie jednego skrzydła zachodniego. Obecnie odrestaurowany i w jego murach mieści się Muzeum Okręgowe. Po zwiedzeniu zamku przechodzimy na sąsiednie wzgórze, zwane Wzgórzem Katedralnym.

Bazylika Katedralna pw. Narodzenia NMP
To matka kościołów Ziemi Sandomierskiej. Wzniesiona pod koniec XII wieku. Obecny kształt zyskała z fundacji Kazimierza Wielkiego z 1362 roku. Świątynia zadziwia bogactwem zabytków sztuki, historii. Wewnątrz zwracają uwagę unikatowa polichromia ruska, rokokowe ołtarze, obrazy Karola de Prevot przedstawiające historię miasta oraz wstrząsające męczeństwo męczenników chrześcijańskich i wiele, wiele innych skarbów, które zobaczymy w środku. Po wyjściu udajemy się do Domu Długosza.

Bazylika Katedralna w Sandomierzu


Dom Długosza
To gotycki murowany dom z połowu XV wieku fundacji wybitnego polskiego historyka Jana Długosza. Fundowany dla braci mansjonarzy. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Diecezjalne. Podziwiając je możemy zobaczyć wiele cennych eksponatów.

Collegium Gostomianum
Najstarsza szkoła świecka w Polsce. Fundowana na pocz. XVI w. Do dziś zachowało się skrzydło wschodnie w którym mieści się I LO w Sandomierzu. Ulicą Księdza Antoniego Rewery i dalej ulicą Mariacką wracamy na rynek i w ten sposób kończymy naszą wędrówkę po mieście.


Cena za usługę przewodnicką:
20 zł/osobę
Drogi turysto za bilety wstępu płacisz osobno.
44 zł za osobę /bilet normalny/
29 zł za osobę /ulga dla dzieci i seniorów/

Zarezerwuj

Sandomierz dla seniorów

Najlepszy przewodnik sandomierski dla seniorów

dorośli

ilość nocy 0

Wyjazd 2021-06-19

20.00 zł

Nocny Sandomierz

Magiczny, tajemniczy nocny Sandomierz

dzieci i dorośli

ilość nocy 0

Wyjazd 2021-06-12

50.00 zł

Gra miejska

Poznaj Sandomierz w czasie gry miejskiej Ciekawie, aktywnie, z nutą rywalizacji

dzieci i dorośli

ilość nocy 0

Wyjazd 2021-06-26

35.00 zł